megszepitem.hu Kozmetika - Smink - Műköröm - Kézápolás

Betegségek - Műköröm és manikűr

Hiánytünetek:

 

A  körömlemezek állapota sokat elárul az életmódról és az elmúlt hónapok egészségi állapotáról. A mindennapos  igénybe vétel, a diétás időszak, a betegségek és orvosságok hatásai jellegzetes nyomokat hagynak a körmökön. A színbeli rendellenességek mellett gyakran növekedési zavarok is megfigyelhetők, melynek során a körömlemez állapota és formája is megváltozik.

 

  • Törékeny, merev körmök:  Széles körben elterjedt jelenség, Közép Európa lakosságának 20%a időszakosan vagy állandóan küzd a törékeny körmökkel, mely sokkal inkább érint a nőket mint a férfiakat. Ezek a körmök könnyen behasadnak, beszakadnak és szétválnak.  A tünetek alapvető hasonlósága az, hogy a körlemezt alkotó szarusejtek meggyengülnek. Ennek számos oka lehet. Ez lehet örökletes hajlam, anyagcsere betegség, gyógyszerek mellékhatásai.  De a beszélgetések alkalmával gyakran kiderül, hogy otthoni problémáról van szó. A legtöbb esetben a kiszáradás és a zsírtalanság a fő ok, amihez társul még a gyakori vízzel való érintkezés is. Mivel a körömanyaga jelentős mennyiségű vizet képes felszívni , ilyenkor megduzzad és ez a duzzadási folyamat gyengíti a sarusejtek összetartását, majd kioldódnak a körömlemez tartósságáért és rugalmasságáért felelős zsíralkotórészek. Ez teszi tartósan merevvé a körmöket. Nagyon fontos az otthoni ápolás is. A körmöket alapjában véve nem szabad levágni, csak reszelni, mert megtörhet a körömlemez. Minden kézmosás vagy mosogatás után ápoljuk kezünket visszazsírosító krémmel vagy olajjal.

     

  • Vékony, puha körmök:  Nagyon érzékenyek, gyorsan beszakadnak és gyakran mutatnak görbületet is. Előfordulhat gyógyszer mellékhatásaként, hibás vagy hiányos táplálkozástól, valamint idegrendszeri megbetegedések is okozhatják. Körömerősítő tabletta és lakk alkalmazásával javíthatunk az állapotán.

     

  • Táplálkozás hatása:  A külső behatások és az örökletes hajlamok mellett a táplálkozás is kihat a körmök állapotára. A cink , kalcium, vas valamint az ásványi anyagok és vitaminok hiánya gyakran felelős a körömproblémákért. A köröm fő alkotó eleme a keratin, a köznyelvben a fehérje. Legfontosabb közülük is az L-cisztein ami a húsban és a halban található meg.

     

Tip: Aki gyakran eszik gumimaci cukorkákat az erősíti a körmeit is, a bennük található zselatin olyan aminosavakat tartalmaznak amik a köröm és a haj növekedéséhez szükségesek.

 


Elszíneződések a körmön:

 


Az egészséges körömlemez majdnem színtelen, és átlátszik rajta az alatta lévő körömágy rózsaszínűsége. A köröm a tövénél félhold alakban kicsit világosabb. ( Lunula ) Az, hogy a köröm mennyire intenzíven rózsaszín függ a vérkeringéstől és a vér vörösvértest tartalmától.

 

  • Kékes elszíneződés:  Ha vérkeringési zavarok vannak akkor kékes elváltozás tapasztalható a kéz és a láb ujjain és körmein.

     

 

  • Fehér elszíneződés: A fehéres elszíneződés általában az alábbi rendellenességeknél tapasztalhatók: fizikai sérülések, emésztési problémák, megbetegedések, mérgezések, hiánybetegségek és fertőzőbetegségek. Nagyon gyakran találkozunk kisméretű szabálytalan elrendezésű elszíneződésekkel. Ezek foltok vagy  csíkok formájában jelennek meg. Ezek a körömnövekedésével együtt lenőnek  a  körömről. Kiváltó oka az egyéni hajlamon kívül a kisebb sérülések lehetnek. Ha nagy foltokban és az összes körmön jelentkezi ez az elváltozás az örökletes dolog , a bőrön és a szőrzetben is előfordulhat.

     

  • A körömlemeznek a körömágytól való elválása:  Szintén a körömlemez fehérségéből ismerhető fel. Az elválásnak több oka is lehet: Előfordulhat sérüléstől, gyógyszer illetve hiánybetegség mellékhatásaként. Nagyon kell rá vigyázni, mert tökéletes támadási felület a körömgombának.

     

  • Gombásodás okozta elfehéredés körmön: Nehezen különböztethető meg az ártalmatlan körömelszíneződéstől. Csak laboratóriumi vizsgálattal állapítható meg egyértelműen.

     

  •  Sárgás elszíneződés:  A legtöbb esetben külső hatásra következik be az elszíneződés. Ennek oka lehet a cigarettázás, vagy az alaplakk nélküli lakkozás. Azonban a valódi sárgaköröm  szindróma tényleg egy betegség tünet. Általában nyirokcsomó-ödémával kapcsolatosan figyelték meg. A HIV fertőzöttek egyes eseteinél is előfordul. Az E-vitamin magas dózisú adagolásával lényeges javulás érhető el.

 

 

 

 

  •  Zöldköröm: Ha a körömlemez alatt sötét, zöldes, feketés elszíneződés van akkor minden bizonnyal baktériumfertőzés áll fenn.  A korokozónak szüksége van egy kis sérülésre ahol behatolhat. A legtöbb esetben elég a körmöket rövidre vágni és fertőtlenítéseket alkalmazni.

     

 

 

 

  •  Barnás vagy feketés elszíneződés:  Először is feltétlenül fontos különbséget tenni az éles körvonal nélküli, szétszórt, szabálytalan körvonalú több körmön jelentkező, illetve csak egy körmön előforduló elváltozások között. A diffúz elszíneződés általános alap betegségek jele lehet, vagy gyógyszerszedés következménye. Előfordulhat higanytartalmú anyagok  által történő mérgezés esetén is. Ilyen esetekben az orvos tanácsadása szükséges. Barna csíkban húzódó elszíneződés a mátrixban ( ahol a köröm termelődik ) található pigment foltra vezethető vissza. A nagyon veszélyes rosszindulatú melanóma is hasonló elszíneződéseket produkál. Ezért ilyenkor minden esetben orvoshoz küldöm a Vendéget, még saját felelőségre sem készítek körmöket!  Egy melenóma kinézetű körömalatti elváltozás mindaddig melanóma gyanús marad, amíg egy szakorvos biztonsággal ki nem zárja annak lehetőségét.

A rosszindulatú melanóma  a legveszélyesebb és leggyorsabban áttétet is okozó daganatos megbetegedés. Sajnos egyre gyakoribb betegség megnyilvánulása a kéz és lábujjakon a legkedvezőtlenebb. De nem kell megijedni, gyakran néznek egy köröm alatti vérömlenyt   melanómának, habár a megkülönböztetése viszonylag egyszerű. A vérömleny a köröm növekedésével egyidejűleg nő lefelé. A keletkezését nem mindig előzi meg fájdalmas ütés.

 

 

Körömrágás: 

 

Az élet minden területén találkozunk körömrágókkal. A nyilvánosság előtt úgy rágják a körmeiket, mintha legalább egy hete nem ettek volna. A körömrágósok legtöbbször észre sem veszik, hogy mit tesznek: automatikusan rágják a körmüket mindig és mindenhol. Nem csak egészségügyi és mentális problémákat eredményezhet a rossz szokás, hiszen első ránézésre bizonytalanságot sugall az emberről, ezzel pedig alapvetően rontja a róla alkotott első benyomást. Hogy milyen állapotban van valaki egyből elárulja a keze. Sok esetben fel sem merült a pszichiátriai betegség gondolata, melynek hátterében nemcsak a tudatlanság, hanem a megbélyegezéstől való félelem is áll.  A körömrágás rendszerint tíz éves kor után, a pubertás tájékán alakul ki. Ilyenkor a kamaszok majdnem fele rászokik, és sokáig a rabja is marad. Sok pszichológus úgy véli, hogy gyakrabban rágják a körmüket azok a gyerekek, akik az ujjukat is szopták, a legtöbben azonban 18 éves koruk után leszoknak erről. A felnőtteknek csak mintegy 10 százaléka rágja a körmét. A probléma többségében a férfiakat érinti, már a gyerek körömrágók között is több a fiú, mint a lány. A kórós körömrágás elsősorban a szorongás megszüntetésének egyik módja lenne, azonban nem ez történik, épp ellenkezőleg a szorongás fokozódik, s gyakran más pszichiátriai tünetekkel is társul. Pl: depresszió vagy fóbiák. Ráadásul a lerágott köröm nemcsak ronda, hanem számos egészségügyi problémát okozhat. A nyál feláztatja a  körömágyat, ami gyakran vérzik, és így könnyebben kap fertőzéseket, gombát. A fertőzés a szájba is átkerül, ahol fogászati és ínyproblémák forrása lehet. Sokszor a rossz  higiénia  miatt a  köröm alatti szennyeződések nem csak a szájban okoznak problémát, hanem bekerülnek a szervezetbe is és férgességet okoznak!

Mivel a kóros körömrágás betegség, feltétlenül szakorvoshoz kell vele fordulni. A betegnek gyógyszeres kezeléssel kiegészített terápiára van szüksége. Ilyen problémákkal pszichiáter, vagy pszicho-terapeuta , néha bőrgyógyász foglalkozik, további fertőzések elkerülése érdekében nem elhanyagolható a szájüreg kezelése sem.  A körömrágásról való leszokás hosszantartó, hiszen a  személyiségben bekövetkező változások időigényes folyamatok. Sokat segíthet a rendszeres manikűr, meg a körömlakk. Van, aki direkt csak azért használ körömlakkot, vagy tetet fel műkörmöt, hogy ne rágja szét a körmeit. Persze a férfiaknak nehezebb a dolguk, de patikában beszerezhető, körömrágás elleni, keserű krémet ők is tudják használni. Az is jó módszer a leszokáshoz, ha naponta többször körömvirágkrémmel bekened a körmeidet. A krém segít regenerálódni a körmöknek, de az íze pocsék, így garantáltan elveszi a kedved a további rágcsálástól. 

Ha neked is hasonló problémáid vannak én tudok segíteni neked a megoldásban. Fontos a rendszeres kézápolás mellet az orvosokkal tartott kapcsolat is. Ha nincs orvosod  aki segíteni tudna neked, akkor enged meg, hogy bemutassak néhány igen kedves és nagyon jó szakorvost.  Hívd őket bizalommal, akár rám is hivatkozhatsz. Sok sikert! Ildi.

Bőrgyógyász:  Dr. Dobray Mária. Tel: 1-294-6338.
Rendel: XVIII. Üllői út 761. Béke téri rendelő. 

Fogszakorvos:  Dr. Billege Beáta. 
Rendel: XIX. Ady Endre út. 79.    Tel: 06-30-900-1028.

Dr. Paltán Ildikó. Tel: 06-30-302-3672.   Pszichiáter, pszichoterapeuta, stressz, depresszuió, szorongásos zavarok, valamint a krónikus hiányállapotok, gócok felkutatása, biorezonanciás állapotfelmérés.
Rendelő címe:  1188 Bp.Erdősáv u 19.


 


 

Címkék: lőrinc betegségek gomba műköröm pestszentlőrinc köröm szépségszalon fertőzések higiénia pestszentimre 19.kerület érzékeny bőr xviii.kerület kézápolása körömlemez berepedezések xix.kerület fekete ildikó műkörmös körmösildi 18.kerület

süti beállítások módosítása